Hırsız Alarm Sistemleri

YANGIN ALARM SİSTEMLERİ

Konaklama, toplanma, eğitim, sağlık hizmeti, ticaret, ofis, endüstriyel, depolama, cezaevi, ev gibi amaçlarla kullanılan tüm binalarda, yangına sebep olacak bir aksaklığı veya yangın olayını başlamadan ya da başlangıç aşamasında henüz tehlikeli bir boyuta ulaşmadan önlemeyi amaçlayan sistemlerdir.

Yangın alarm sistemleri tüm bina için özel bir projelendirme ile kurulur. Bu projelendirme, mekânın farklı bölgelere (zone) bölünmesi ve gerekli algılayıcının gerekli bölge ya da bölgelere kurulmasını sağlar. Burada dikkat edilecek nokta, tüm bölgelerde aynı cihaza ihtiyaç duyulmamasıdır. Doğalgaz boru hattının geçtiği bölgelerde gaz detektörü kullanılması gerekirken, gaz hattı bulunmayan bölgelerde böyle bir detektörün yerleştirilmesi gereksiz olacaktır.

Duman, ısı ve sabit ısı detektörleri de kendilerine ihtiyaç duyulan bölgelere yerleştirilir. Sistem en basit şekilde tarifle, yangını çıkmadan ya da başlangıç aşamasında algılayarak çeşitli detektörlerden gelen bilgileri işleyen bir ana kumanda paneli ve gerektiğinde kullanılmak üzere kumanda paneline bağlı bulunan siren ve flaşörden oluşur. Yangın alarm sistemlerinde önemli olan yangının başlangıç aşamasında veya henüz yangın oluşmadan oluşturabilecek nedeni anlayarak uyarı vermesi ve eğer gerekiyorsa yangın söndürme sistemlerini devreye sokmasıdır. Uyarı yapılmadan geçen her saniye öncelikle insan hayatına ve devamında mala zarar verecektir. Uyarı yapıldıktan sonra ise önemli olan doğru bölgeye müdahale edilmesi gerekliliğidir. Yangın alarm sistemlerinin yangın olayının ya da riskinin bulunduğu bölgeyi doğru göstermesi gereklidir. Yangın alarm sistemleri, bölge bilgisinin alınmasına göre iki farklı kategoride incelenebilir:

• Konvansiyonel Yangın Alarm Sistemleri: Sistemde yangın olan ya da yangına sebep olabilecek gaz veya duman çıkışını algılayan detektörün işaret ettiği bölge alarm paneli üzerinde görüntülenir. Bina katlar şeklinde ayrıldıysa, sadece ihbarın geldiği katın bölgesi genellikle panel üzerindeki ledlerle gösterilir.

• Adresli Yangın Alarm Sistemleri: Klasik yangın alarm sistemlerine göre daha gelişmiş olan sistemde, genellikle LCD ekran üzerinde bölge adresi ve sinyal gönderen detektör tipi görüntülenir. Klasik sisteme göre daha kesin şekilde ilk müdahale yapılması sağlanır. Her ne kadar evler ve küçük iş yerleri ya da müstakil ticarethaneler için keyfi de olsa, devlet daireleri, eğitim kurumları, fabrikalar ve büyük ticari işletmeler, alışveriş merkezleri gibi birçok yapı için yangın alarm sistemi kurulması yasal bir zorunluluktur. Yangın alarm sistemlerinin nasıl yerleştirileceği konusunda yönetmelikler de çeşitli bakanlıklar tarafından yayınlanan teknik şartnamelerde açıklanmıştır.

Teknik şartnameler konusunda detaylı bilgi almak ve şartnameleri incelemek için www.bayindirlik.gov.tr internet sitesi ziyaret edilebilir.

1200+ kişi bizimle çalışmaktan memnun. Ya Siz bizimle çalışmak istermisiniz?